جمهوری اسلامی ایران
اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل
   
  • داورزنی: کاروان ورزش ایران می‎تواند در بازی‎های آسیایی چهارم شود

   شرایط با رقیبانمان برابر نیست؛

   داورزنی: کاروان ورزش ایران می‎تواند در بازی‎های آسیایی چهارم شود

   داورزنی: کاروان ورزش ایران می‎تواند در بازی‎های آسیایی چهارم شود

   معاون وزیر ورزش بر عدم بهره‎مندی از صد درصد ظرفیت ورزش ایران در بازی‎های آسیایی تاکید کرد و گفت: با وجود این شرایط کاروان ایران می‎تواند چهارم شود.
   به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان و به نقل از خبرگزاری مهر، با برگزاری مراسم افتتاحیه بازی های آسیایی، هجدهمین دوره این بازی ها به طور رسمی از ۲۷ مردادماه به میزبانی اندونزی و در دو شهر پالمبانگ و جاکارتا آغاز می شود.
   کاروان ورزش ایران در حالی مهیای حضور در این رویداد مهم آسیایی شده که در دوره پیش بازی ها صاحب جایگاه پنجمی شد. بر همین اساس اینکه «کاروان اعزامی به اندونزی می تواند این جایگاه را حفظ کند یا خیر؟»، موضوع مورد پرسش از تمام مسئولانی است که به نوعی دست اندکار آماده سازی کاروان ایران هستند و قطعا تمام اقدامات انجام شده هم برای دستیابی به این مهم است.
   اما «واقعا پیش بینی ها نسبت به عملکرد احتمالی کاروان آسیایی ورزش ایران و جایگاهی که می تواند در اختار بگیرد، چیست؟»، این پرسشی است که محمدرضا داورزنی در پاسخ به آن ضمن اشاره به تفاوت های ظرفیت ورزش ایران با دیگر کشورها در چنین رویدادی و تاثیری که روی عمکلرد و جایگاه نهایی خواهد داشت، گفت: کاروان ورزش ایران می تواند در بازی های آسیایی چهارم شود، می تواند پنجم یا ششم هم شود.
   این مقام مسئول در وزارت روزش در گفتگو با خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه کاروان اعزامی به بازی های آسیایی اندونزی یکی از بزرگترین کاروان ها به حساب می آید، در مورد شرایط این کاروان برای این بازی ها و حفظ جایگاه پنجمی گفت: بازی های آسیایی از این منظر که میدانی است برای بروز توانمندی های کشورهای آسیایی و رقابت میان آنها اهمیت دارد. شرایط ما با سایر کشورهای آسیایی برابر نیست و به همین دلیل به لحاظ کسب مدال شرایط متمایز و سختی پیش رو داریم.
   وی ادامه داد: برای اینگونه رویدادها ورزش ایران از ۳۰ درصد ظرفیت خود نمی تواند استفاده ای داشته باشد و این به خاطر ورزش بانوان است و اینکه در بسیاری از رشته ها، فعالیتی در بخش بانوان نداریم چرا که شرایط مسابقات در این رشته ها با چارچوب و نظام اعتقادی ما متفاوت است. بانوان ایران در برخی از رشته های بازی های آسیایی حضور دارند که اتفاقا در همین رشته ها مدال آور هم هستند اما کشورهای شرق آسیا دقیقا در رشته هایی که بانوان ما نمی توانند حضور داشته باشند، مدال آور هستند.
   معاون وزیر ورزش با تاکید بر اینکه همین مسئله شرایط مدال آوری ایران را از دیگر کشورهای قاره آسیا متمایز می کند، خاطرنشان کرد: همان طور که گفتم در شرایط طبیعی ۳۰ درصد از ظرفیت مدال آوری را نداریم با این حال در ادوار مختلف بازی های آسیایی همواره تلاش کاروان ایران برای حضور در جمع ۵ - ۴ کشور اول بوده اگرچه کار واقعاً سختی است.
   داورزنی تصریح کرد: کاروان ورزش ایران با ۷۰ - ۶۵ درصد ظرفیت خود در بازی های آسیایی شرکت می کند و با این شرایط به مصاف کشورهایی می رویم که از صد درصد ظرفیت خود برای حضور در بازی ها استفاده می کنند. از طرفی در این بازی ها مدال طلا کاملاً تعیین کننده است. اصلا بر همین اساس کشور میزبان با توجه به ظرفیت هایی که در برخی از رشته ها دارد، اقدام به دخل و تصرف در قوانین و مقررات مربوط به تعداد اوزان و رشته ها کرده و تغییراتی را در آنها ایجاد می کند؛ با این هدف که بتواند میزان مدال آوری خود را افزایش دهد. همین اقدامات هم ناخودآگاه منجر به کم شدن یا از بین رفتن شانس ما برای مدال آوری در برخی از رشته ها شده است مثل اینکه در بوکس، وزن سنگین را حذف کرده اند در حالی که ما شانس مسلم مدال در این بخش بودیم. البته که مسئولان فدراسیون در تلاش برای جبران این موضوع هستند.
   عضو ستاد عالی بازی های المپیک و آسیایی با بیان اینکه در مجموع با حضور کاروان کشورهای چین، ژاپن و کره جنوبی تکلیف تیم های اول تا سوم بازی های آسیایی مشخص است، یادآور شد: سه، چهار کشور هم برای رده های چهارم تا پنجم باید رقابت داشته باشند. در این دوره از بازی ها علاوه بر اندونزی میزبان، قزاقستان مثل همیشه رقیب ما است. تایلند و ازبکستان هم شرایطی دارند که می توانند تعقیب کننده کاروان ایران باشند.
   داورزنی در پاسخ به این پرسش که «با لحاظ کردن همه این شرایط کاروان ورزش ایران می تواند جایگاه پنجمی خود در بازی های آسیایی را حفظ کند؟»، گفت: اگر بخواهیم واقع بینانه نگاه کنیم با وجود همه این شرایط کاروان ایران می تواند چهارم شود یا اینکه جایگاه پنجم یا ششم را در اختیار بگیرد. بررسی وضعیت کاروان ایران از مدت ها پیش در ستاد عالی بازی های المپیک و آسیایی آغاز شده است. در مجموع تلاش این است جایگاه پنجمی دوره قبل تکرار شود اما باید منطقی صحبت کرد نه به گونه ای که ایجاد توقع شود.
   «وزارت ورزش در ناکامی و موفقیت های احتمالی کاروان ایران چقدر نقش دارد؟»، این پرسش دیگری خبرنگار مهر بود که داورزنی در پاسخ به آن گفت: به این موضوع توجه کنید که میدان عمل در اختیار خود فدراسیون ها است. وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک نقش حمایتی و هدایتی دارند و به نوعی پشتیبان برنامه های عملیاتی فدراسیون ها هستند. هر رشته ای برنامه خود را برای اردوها و تمرینات و دیدارهای تدارکاتی دارد و در نهایت هم مجموع عملکرد فدراسیون ها در بازی های آسیایی نتیجه کاروان را رقم می زند چراکه نه ما در وزارت ورزش تیم داریم و نه کمیته ملی المپیک.
   وی افزود: ما فقط از برنامه فدراسیون ها حمایت می کنیم و ناظر بر آن هستیم. البته که کمیته ملی المپیک وزارت ورزش هماهنگی خوبی با فدراسیون ها دارند ضمن اینکه بین کمیته و وزارت هم تعامل لازم وجود دارد. اینطور نیست که اگر فردا تیم موفق شود هر یک مدعی آن شوند. مثلثی از کمیته ملی المپیک، وزارت ورزش و فدراسیون ها در نظر بگیرید. پیش قراول و عملیاتی کار فدراسیون ها هستند و حمایت کنندگان آنها کمیته و وزارت به حساب می آیند. بنابراین نتیجه کاروان ایران در جاکارتا بر اساس فرآیند این سه ضلع مثلث رقم می خورد.
   معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش در بخش دیگری از صحبت های خود در رابطه با المپیک توکیو و اینکه «استارت کار برای این بازی ها چه زمانی زده می شود؟»، گفت: همزمان با بازی های آسیایی کارمان را برای المپیک ۲۰۲۲ توکیو آغاز کرده ایم. در ستاد عالی بازی های المپیک و آسیایی این موضوع یعنی المپیک توکیو پیگیری شد البته با روندی کندتر نسبت به بازی های آسیایی؛ بلافاصله بعد از بازی های آسیایی هم مجموعه ورزش روی المپیک ۲۰۲۰ متمرکز می شود.
   این مقام مسئول تاکید کرد: از همین تابستان امسال این کار را انجام می دهیم تا بتوانیم مسیر را برای حرکت فدراسیون ها هموار کنیم. تلاش می کنیم نقاط ضعف المپیک ریو را برطرف کنیم تا بتوانیم برای المپیک بعدی که فاصله زیادی با آن نداریم، شرایط ایده آلی برای کارودان اعزامی ایران ایجاد کنیم. همین الان مدل برنامه ریزی برخی از فدراسیون ها به گونه ای است که نیم نگاهی هم به المپیک ۲۰۲۰ دارند اما چون فعلاً اولویت بازی های آسیایی اندونزی است، روی آن متمرکز شده اند. اطمینان داشته باشید اکثر فدراسیون ها کنار بازی های آسیایی نیم نگاهی جدی به المپیک دارند.
   اخبار مرتبط
خراسان جنوبی - اداره کل ورزش و جوانان
مجموع بازدیدها : 2,119,221
تعداد بازدید امروز : 272
تعداد بازدید دیروز : 1,828
آخرین به روزرسانی : 1398/02/31
کلیه حقوق متعلق به وزارت ورزش و جوانان می باشد.